Touristenservice Zakopane

Notizbuch (0)
    
Homepage » Attraktionen in der Umgebung » Felsen, Felsengruppen » Dolinka Buczynowa
Rekreacja w Zakopanem
Atrakcje w Zakopanem
 
 
 

Empfohlene Übernachtung

 
 
 
 

Newsletter

Przystąp do naszego newslettera - otrzymuj świeże informacje z Zakopanego
E-mail
 
 

Dolinka Buczynowa

Kategorie
Felsen, Felsengruppen,
 
Dolinka Buczynowa
Fotogalerie sehen
 

Dolinka Buczynowa jest niedużych rozmiarów doliną wiszącą, ma nieco ponad pół kilometra długości. Znajduje się ona w Tatrach Wysokich i jest bocznym odgałęzieniem Doliny Roztoki. Dolinkę Buczynową otaczają Buczynowe Turnie, Granaty, Czarne Ściany oraz stoki Koziego Wierchu. Od strony Doliny Roztoki dolinka ta jest podcięta wysokim progiem. Biegnie tamtędy turystyczny szlak z Doliny Pięciu Stawów Polskich na Krzyżne.

Dno Dolinki Buczynowej jest pokryte głazami i piargami. Pośród nich zbiera się woda w niedużej niecce, która tworzy Buczynowy Stawek, który jest stawkiem okresowym. W dolnej części Dolinki Buczynowej znajdują się płaty kosodrzewiny. Kiedyś dolinka ta wchodziła w skład Hali Pięć Stawów i była wypasana. Jeśli chodzi o samą nazwę dolinki to nie pochodzi ona od leksemu "buczyna", gdyż w Tatrach na wysokości na jakiej znajduje się Dolinka Buczynowa nie rosną buki. Według przekazów góralskich nazwa dolinki pochodzi od juhasa, który na nazwisko miał Budz bądź też Bucz. Ponoć zabił się on podczas poszukiwania owiec, które mu zaginęły - spadł ze skały nad dolinką.

W roku 1902 ksiądz Walenty Gadowski pisał o Dolince Buczynowej:

„Głucha tu pustynia, Europa została za tobą gdzieś w oddali, a otacza cię natura pierwotna, wspaniała i majestatyczna, ale tak dzika i groźna, że czujesz się wobec niej marnym, nikłym prochem”.

Dolinka ta jest bardzo typową doliną wiszącą znajdującą się po polskiej stronie Tatr. Niedaleko wylotu dolinki, na południowo-wschodnich zboczach Małej Buczynowej Turni znajduje się Buczynowa Koleba, gdzie kiedyś zatrzymywali się pasterze wraz z owcami.

Kommentare
 
In der Nähe
 
 
 
 
Fürs Wochenende
Konferenzen, Schulungen
Integrationsveranstaltungen
Für Aktive
Mit der Familie
mehr »
 

Wetter in Zakopane

Temp.
0 °C
Regen 0.0 cm
Schnee 0.0 cm
Wind 0 km/h
  Einzelheiten »
 
 

Statistik


Gäste on-line: 9
Besuche heute: 736
Besuche insgesamt: 5056481
seit: 2012-10-11
Generierungszeit: -0.81
 
 

Sehen Sie auch


 
Freunde
© 2007-2021 MalowniczeZakopane.pl
Jegliche Rechte vorbehalten.
Zakopane - wir präsentieren Hotels, Übernachtungen, Spa, Denkmäler und viel mehr...
Hotelisko.pl